Trymowanie

Większość psów linieje i w taki naturalny sposób pozbywa się martwego włosa – jeśli go nie wyczeszemy po pewnym czasie sam wypadnie. U psów szorstkowłosych jest inaczej. Martwy włos sam nie wypada – pozostaje on na swoim miejscu blokując wzrost nowego zdrowego włosa, a także utrudnia wentylacje skóry. Sytuacja ta powoduje dyskomfort u psa, który zaczyna się drapać i tym samym podrażnia skórę. Problemy skórne u psów szorstkowłosych powstają z reguły z powodu braku trymowania oraz nieodpowiedniej diety (zbyt duża zawartość białka w karmie). Warto dodać, że psa szorstkowłosego nie powinno się strzyc. Ostrzyżony włos zmienia swoją strukturę i właściwości – staje się miękki lub skręcony. Taki włos jest trudny do usunięcia. Dlatego ostrzyżone psy często miewają różnego rodzaju problemy skórne.

Trymowanie psa to zabieg pielęgnacyjny, który polega na usuwaniu martwego, przerośniętego włosa. Zabieg jest całkowicie bezbolesny dla pieska. Przeprowadza się go za pomocą palców, kamienia lub nożyka trymerskiego. Pies może spokojnie leżeć, odpoczywać, a nawet spać.

Pierwszy zabieg trymowania najlepiej wykonać przed ukończeniem przez szczeniaka czwartego miesiąca życia. Wówczas już pojawiają się martwe włosy, które należy odpowiednio usunąć. Kolejne zabiegi warto wykonywać raz na dwa-trzy miesiące.

Kiedy pies jest gotowy do zabiegu? Martwe włosy dobrze widać, są one odstające, suche i matowe. Wystarczy poskubać sierść i jeżeli włosy zostają w dłoniach – pies nadaje się do wizyty w salonie.

Kategorie: Blog.