Kąpiel

Nieważne czy mały czy duży pies, każdy z nich wymaga kąpieli. Brudna i źle utrzymana sierść jest siedliskiem bakterii i alergenów, a nawet może być siedliskiem pasożytów. Większość z nas swojego czworonoga przytula, bawią się z nim nasze dzieci, a także (choć mało kto się do tego przyznaje ? ) śpi z nim w łóżku. Dlatego pies musi być regularnie kąpany, wtedy ilość bakterii nie będzie większa niż na rękach dzieci po zabawie w piaskownicy na placu zabaw.

Często słyszy się opinie, że psa nie wolno kąpać ponieważ to niszczy jego sierść i pozbawia naturalnej bariery ochronnej. Prawda jest taka, że gdy używamy szamponów do psiej sierści dobranej odpowiednio do szaty naszego pupila taka sytuacja nie ma miejsca. Na pewno większość problemów skórnych jest spowodowana brakiem pielęgnacji sierści niż jej nadmiarem.

Do kąpieli również należy przyzwyczajać od najmłodszych lat. Zasada jest ta sama im wcześniej oswoimy psiaka z zabiegiem tym mniejszy opór będzie stawiał na przyszłość i będzie to dla niego mniej stresujące. Często pojawia się pytanie „kiedy pierwsza kąpiel szczeniaka?” – prawda jest taka, że kiedy zajdzie taka potrzeba. Na początku życia to matka dba o higienę szczeniaków, ale po odstawieni ich to jest już na głowie właścicieli. Kąpiel szczeniakowi nie zaszkodzi za to należy pamiętać, że niebezpieczne jest dla niego przeziębienie, dlatego nigdy nie zostawiamy małego pieska mokrego zawsze dokładnie go suszymy, a potem najlepiej zawinąć w kocyk i nie wypuszczać na zewnątrz.

Jak często kapać psa? Zawsze wtedy kiedy jest taka potrzeba. Częstotliwość kąpieli zależy jednak od kilku czynników – środowisko, w jakim pies przebywa, długości i rodzaju sierści.

Pieski długowłose wymagają tego zabiegu znacznie częściej niż te o włosie krótkim, duże znaczenie ma także jakie dana rasy miała przeznaczenie. Dla przykładu berneńczyka czy labradora kąpiemy nie częściej niż co dwa miesiące, a yorka czy maltańczyka co 7-10 dni.

Kategorie: Blog.